Fablab : Biyonik Adam Nicolas Huchet'i Ağırladık

Kadir Has Üniversitesi bünyesinde kurulan ve Türkiye’nin ilk FabLab’ı olma özelliğine sahip olan FabLab İstanbul, 2012 yılında 3 boyutlu yazıcı yardımıyla kendi protez kolunu kendi üreten “biyonik adam” Nicolas Huchet’i ağırladı.
7 Mayıs 2016 Cumartesi günü Kadir Has Üniversitesi’ni ziyaret eden Huchet, FabLab İstanbul’u ve burada geliştirilen projeleri inceleyerek Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Taner Arsan ve FabLab İstanbul Koordinatörü, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Tahsin Demir’den bilgi aldı. Huchet ayrıca FabLab İstanbul’da projeler üstünde çalışan öğrencilerle de görüşerek projeleri inceledi.  Huchet’in gezisine üniversitemiz M.D.B.F hocası  Christophe Bisson ve Fransız Büyükelçiliği İşbirliği ve Kültür Etkinlikleri Servisi  sorumlusu Tiphaine Walton eşlik ettiler.

NICOLAS HUCHET KİMDİR?
2002 yılında 18 yaşındayken geçirdiği bir kaza nedeniyle sağ kolunu kaybeden Nicolas Huchet, Fransız sosyal güvenlik kurumlarının iyi bir protezi karşılamaması nedeniyle üç boyutlu yazıcı ve açık kaynak donanımları kullanarak kendi protez kolunu kendisi üretmeyi başardı. “Bionico Hand” adı verilen protez, doğal bir insan eline son derece yakın bir hareket kabiliyetine sahip. Huchet şimdi “My Human Kit” adlı bir vakıf kurarak dünya genelindeki engelliler için ekonomik ve kullanışlı protezler üretmeyi hedefliyor.